روز جهانی پوکی استخوان

روز جهانی پوکی استخوان

روز جهانی پوکی استخوان 

5 غذای مقوی شامل کلسیم و ویتامین D که برای سلامت استخوان ها مفید می باشد

 

امروز، شنبه، 20 ام اکتبر به عنوان روز جهانی پوکی استخوان نامگذاری گردیده است. هدف این رویداد، بالا بردن آگاهی افراد درباره پوکی استخوان و بیماری های اسکلتی عضلانی وابسته به آن می باشد. روز جهانی پوکی استخوان توسط بنیاد بین المللی پوکی استخوان (IOF) سازماندهی شده است، و از افراد در هر سنی درخواست می شود تا در مورد سلامت استخوان ها یاد بگیرند و اقداماتی را که برای حفظ استخوان های سالم و جلوگیری از شکستگی استخوان ها لازم می باشد، انجام دهند.

 

بر اساس مطالعات IOF ، یکی از هر سه زن و یکی از هر پنج مرد بالای 50 سال مبتلا به شکستگس استخوان بعلت پوکی استخوان می باشند. هدف از جشن گرفتن این روز، توجه به سلامت استخوان و پیشگیری از شکستگی استخوان می باشد که در دستور کار سلامت جهانی قرار گرفته است و مورد توجه کلیه متخصصان، رسانه ها، سیاست گذاران، بیماران و عموم مردم می باشد. پوکی استخوان یک بیماری است که باعث می شود استخوان ها ضعیف شده و با احتمال زیاد شکسته شوند. با این حال، اکثر مردم از این واقعیت آگاه نیستند که آنها پوکی استخوان دارند تا زمانی که استخوان شکسته شود.

 

غذاهایی برای استخوان هایی سالم و قوی

هیچ درمانی برای پوکی استخوان وجود ندارد، اما درمان مناسب، از جمله دارو، رژیم غذایی سالم و کنترل وزن، می تواند مانع از دست رفتن استخوان شده و به تقویت استخوان های ضعیف کمک کند. خوردن یک رژیم غذایی متعادل، از جمله غذاهای غنی از کلسیم، ویتامین D و سایر مواد مغذی برای سلامتی استخوان مهم است. در اینجا پنج غذای عالی برای شما وجود دارد.

شیر

شیر و دیگر محصولات لبنی بهترین منبع کلسیم، که ماده معدنی اصلی در استخوان است، می باشد. نه تنها شیر غنی از کلسیم می باشد، همچنین شامل پروتئین و مواد مغذی دیگر ویتامین B12 و ریبوفلاوین می باشد که تمامی آنها برای سلامت استخوان حیاتی است. شیر غنی شده همچنین منبع خوب ویتامین D است. محصولات لبنی شامل فسفر و ویتامین K2 نیز می باشد که برای بسیاری از عملکردها در بدن مورد نیاز می باشد.

تخم مرغ

وجود ویتامین D در تخم مرغ می تواند به تقویت استخوان کمک کند اما تنها سفیده تخم مرغ را نخورید زیرا ویتامین D در زرده تخم مرغ می باشد.

سالمون

ماهی های چرب مثل ماهی سالمون نه تنها غنی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند بلکه منبع خوبی از ویتامین D هستند که به جذب کلسیم کمک می کند. کمبود کلسیم می تواند به استخوان های شکننده و یا استخوان هایی که بیشتر در معرض شکستگی هستند، کمک کند. پس چرا  این مواد غذایی را برای سلامت قلب و استخوان های خود نمی خورید؟

 

اسفناج

آیا می دانید که سبزیجات با برگ های سبز تیره مانند اسفناج، گل کلم، بهترین مواد غیر شیری حاوی کلسیم هستند؟ آنها همچنین حاوی مقادیر زیاد منیزیم (برای حفظ یکپارچگی استخوان مفید می باشد) و ویتامین K هستند که برای متابولیسم استخوان مورد نیاز است. در واقع، یک فنجان اسفناج پخته شده، تقریبا 25٪ کلسیم روزانه شما را تامین می کند، علاوه بر این اسفناچ حاوی فیبر، آهن و ویتامین A نیز می باشد.

 

بروکلی

علاوه بر کلسیم، بروکلی منبع عالی ویتامین C، فیبر و مواد مغذی است که حاوی خواص ضد سرطان است. همچنین حاوی ویتامین K است که برای تولید osteocalcin مورد نیاز است – استئوکلسین یک هورمون پروتئینی است که در استخوان و دنتین یافت می شود. رژیم غذایی غنی از ویتامین D می تواند سرعت تحلیل رفتن استخوان را کاهش دهد.

کد: 50017368

زمان انتشار: شنبه 28 مهر 1397 08:30 ب.ظ

تعداد نمایش: 64

 

ثبت نظرات

نتیجه ای برای نمایش وجود ندارد

دیدگاه خود را ثبت کنید

نام

پست الکترونیکی

نظر

رتبه

 

استفاده از مطالب تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.