پایان دادن به بیماری ایدز

پایان دادن به بیماری ایدز

پایان دادن به بیماری ایدز

از تشخیص HIV تا سرکوب موفقیت آمیز ویروس: طبق مقالات منتشر شده در Eurosurveillance ، پیشرفت در جهت از بین بردن اچ آی وی در 52 کشور در اروپا و آسیای مرکزی است. مسائل اصلی، تشخیص کسانی است که از عفونت HIV خود مطلع نیستند و درمان آنها را نمی دانند.
اهداف جهانی تعیین شده توسط UNAIDS تا سال 2020 عبارتند از تشخیص 90 درصد از همه افراد مبتلا به HIV مثبت، درمان ضد ویروسی برای 90٪ از مبتلایان که بیماریشان تشخیص داده شده و سرکوب ویروسی برای 90٪ از کسانی که درمان می شوند (به عنوان اهداف 90-90-90 شناخته شده است ) در سال 2018، 52 کشور از 55 کشور این بررسی را تکمیل کردند که نشان دهنده پیشرفت در جهت دستیابی به این اهداف در اروپا و آسیای مرکزی است.

آیا اروپا تا سال 2020 به ایدز پایان می دهد؟ پس از تجزیه و تحلیل اطلاعات ارائه شده از 52 کشور در سال 2018، پیشرفت در جهت اهداف 90-90-90 در اتحادیه اروپا / EEA در حالت 86٪ -91٪ -92٪ قرار دارد. این بدان معنی است که به طور کلی، کشورهای اتحادیه اروپا / EEA در مسیر دستیابی به اهداف تا سال 2020 قرار دارند. با این حال، نگاهی به کل منطقه، افت قابل توجهی را نشان می دهد: در سراسر اروپا و آسیای مرکزی، آمار شکاف قابل ملاحظه ای در میزان افرادی که با ویروس HIV تشخیص داده شده است اما درمان دریافت نکرده است عبارتند از: 80٪ -64٪ -86٪. این مقاله نتایج مربوط به اهداف هر کشور را ارائه می دهد.

نویسندگان "پیشرفت قابل توجهی" را در راستای اهداف 90-90-90 در سراسر اروپا و آسیای مرکزی تایید می کنند. با این حال، در میان 2.1 میلیون نفر مبتلا به HIV که در اروپا و آسیای مرکزی زندگی می کنند، تنها دو نفر از پنج نفر در سال 2018 سرکوب می شوند. علاوه بر این، کاهش قابل ملاحظه ای بین درصد تشخیص داده شده و درمان شده در ناحیه شرقی مربوط به آن است زیرا مرگ و میر قابل پیشگیری، بیماری جدی و انتقال پس از آن را ممکن می سازد.
همان طور که تقریبا دو سوم از 1.2 میلیون نفر در سراسر منطقه با ویروس قابل انتقال تشخیص داده شده اند، اما تنها نیمی از آنها تحت درمان قرار گرفتند "به گفته نویسندگان،" بزرگترین تاثیر سلامت عمومی می تواند به وسیله افزایش سریع و پایدار درمان به دست آید " . این به ویژه در کشورهایی در شرق این منطقه صادق است که نتیجه 76 تا 46٪ -78٪ بود.

نویسندگان برجسته می کنند که اهداف 90-90-90 به عنوان یک ابزار قدرتمند برای ارزیابی پیشرفت در راستای حذف HIV و حفظ استانداردهای مراقبت برای افراد مبتلا به HIV باقی می مانند. اما این اهداف تصویری جامع از پاسخ بهداشت عمومی به اچ آی وی ارائه نمی دهند.  10 درصد آخرشامل افرادی می شود که به ویژه از خدمات بهداشتی محروم هستند.
اهداف 90-90-90 چیست؟

به اصطلاح خدمات مراقبت از ایدز یک چارچوب است که به کشورها اجازه می دهد تا در مواجهه با سرکوب ویروس ها در زمینه اثربخشی مناطق کلیدی در پاسخ به اپیدمی اچ آی وی در طول چندین مرحله نظارت کنند. هدف کلی این است که افراد مبتلا به HIV در اوایل تشخیص داده می شوند و درمان ضد ویروسی (ART) دریافت می کنند که منجر به سرکوب ویروس می شود، یعنی این ویروس دیگر قابل تشخیص در خون نیست. غیر قابل کشف بودن ویروس نیز به این معنی است که افراد HIV مثبت دارند در درمان موثر ویروس را انتقال نمی دهند.

بر اساس یافته های گزارش ECDC اعلامیه دوبلین در سال 2015، ECDC در حال حاضر یک  دوره چهار مرحله ای را دنبال می کند که مستقیما در منطقه اروپا اجرا می شود. مرحله 1 به تعداد تخمینی افراد مبتلا به اچ آی وی (PLHIV) می پردازد؛ مرحله 2 تعداد همه افراد مبتلا به بیماری هستند که بیماریشان تشخیص داده شده است. مرحله 3 در تعداد مبتلايان به PLHIV که تشخيص داده شده اند و تحت درمان ART هستند؛ و مرحله چهارم شامل تعدادی از افراد مبتلا به HIV است که سرکوب می شوند. در سال 2018، 34 کشور از 55 کشور، اطلاعات مربوط به هر چهار مرحله را ارائه دادند.

کد: 50017748

زمان انتشار: شنبه 10 آذر 1397 08:30 ب.ظ

منبع: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/11/181129122503.htm

تعداد نمایش: 67

 

ثبت نظرات

نتیجه ای برای نمایش وجود ندارد

دیدگاه خود را ثبت کنید

نام

پست الکترونیکی

نظر

رتبه

 

استفاده از مطالب تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.