سرطان، افسردگی و اضطراب

سرطان، افسردگی و اضطراب

سرطان، افسردگی و اضطراب

مراقبت از سلامت جسمی و روانی شما

یک نفر از 4 نفر که مبتلا به سرطان هستند، افسردگی را هم تجربه می کنند

صرف نظر از سن، مرحله زندگی یا شرایط، تشخیص سرطان اغلب چشم انداز شما را در زندگی و رویکرد شما به سلامتی و بهبودی را تغییر می دهد.

زندگی با سرطان می تواند با تغییر شیوه در سلامت جسمی، عاطفی و ذهنی همراه باشد. تشخیص سرطان، بدن را به شیوه ای منفی، دشوار و غالبا دردناک تحت تاثیر قرار می دهد.

همین امر همچنین می تواند به عنوان درمان سرطان بکار رود. - جراحی، شیمی درمانی و یا هورمون درمانی - که می تواند نشانه های اضافی از ضعف، خستگی، تفکر غلط، یا حالت تهوع را به ارمغان بیاورد.

همانطور که یک فرد مبتلا به سرطان برای مدیریت تأثیر قابل توجهی که بیماری و درمان آن بر بدن او می گذارد، آنها همچنین می بایستی به تاثیر بالقوه سرطان بر سلامت روانی خود توجه کنند.

 

سرطان دارای بار احساسی است و گاهی اوقات خودش را با ترس، اضطراب و استرس نشان می دهد.

این احساسات ممکن است کوچک و قابل کنترل باشند، اما با گذشت زمان، می توانند پیچیده تر شوند و مقابله با آنها سخت تر باشد- در نهایت منجر به افسردگی بالینی می شود.

افسردگی و سرطان

افسردگی در افراد مبتلا به سرطان بسیار معمول است. به گفته انجمن سرطان آمریکا، حدود 1 نفر از 4 نفر مبتلا به سرطان دارای افسردگی بالینی هستند.

علائم افسردگی:

احساس غم و اندوه، یا ناامیدی

از دست دادن علاقه یا لذت بردن از چیزها

مشکل فکر کردن یا تمرکز کردن

سطح بالای خستگی

آرام فکر کردن، حرکات، یا صحبت کردن

تهوع، درد معده یا مشکلات گوارشی

تغییر در خلق و خو، از جمله آشفتگی یا بی ثباتی

اختلالات خواب، از جمله بی خوابی یا خواب ماندن

این لیست علائم افسردگی ممکن است با عوارض جانبی سرطان و درمان سرطان همپوشانی داشته باشد.

لازم به ذکر است که افسردگی عموما طولانی تر، شدیدتر و عمیق تر از احساسات غم انگیز است. اگر این احساسات بیش از دو هفته وجود داشته باشد احتمال دارد که شما یا یکی از عزیزان مبتلا به سرطان ممکن است افسردگی داشته باشید.

اضطراب و سرطان

اضطراب همچنین می تواند در افرادی که مبتلا به سرطان هستند، آشکار شود، و ممکن است به صورت خفیف، متوسط، شدید و یا بین این حالت باشد.

علائم اضطراب :

بیش از حد نگران بودن

احساس بی حوصلگی و تحریک پذیری

مشکلات مربوط به تمرکز

احساس ناراحتی کردن و تحت فشار بودن

افراد مبتلا به سرطان ممکن است مقدار قابل توجهی از زمان، را به نگرانی در مورد آینده، خانواده، شغل و یا امور مالی خود صرف کنند. این اضطراب ممکن است جنبه های متعدد زندگی را در بر بگیرد و توانایی آنها در عملکرد را کاهش دهد.

دوره های شدید اضطراب می توانند به وحشت زدگی تبدیل شوند. وحشت زدگی زمانی است که اضطراب زیاد است که معمولا کمتر از 10 دقیقه طول می کشد (اگرچه بعضی از افراد گزارش می دهند که وحشت زدگی آنها بیشتر طول می کشد).

علائم وحشت زدگی :

افزایش ضربان قلب

تنگی نفس

احساس بیحسی، سرگیجه و سرگردانی

سرخ شدن یا عرق سرد

 

نکاتی برای مقابله با سرطان، اضطراب و افسردگی

برای کسی که در حال مبارزه با سرطان است، چالش اضافی روبرو شدن با افسردگی یا اضطراب، دلهره آور می باشد. توجه به سلامت روان منجرب سلامت جسمی شما نیز خواهد شد.

هنگام شروع فرایند مدیریت سلامت روانی خود، مهم است که از مهارت های مقابله منفی اجتناب کنید، صادق باشید و از افرادی که در اطراف شما هستند کمک بخواهید.

چه کاری انجام ندهید:

از این موضوع اجتناب نکنید و امیدوار باشید که از بین برود. اضطراب اضافی به ندرت بدون برخورد با مشکل حل می شود.

دیگران را گمراه نکنید با گفتن اینکه شما خوب هستید. این برای من و شما عادلانه نیست. با دیگران صحبت کنید و اجازه دهید دیگران بدانند که شما خوب نیستید.

به الکل و سایر مواد برای کاهش افسردگی و اضطراب اعتماد نکنید. داروها به احتمال زیاد علائم را بهبود نخواهد داد و حتی می توانند مشکلات بیشتری را به وجود آورند.

چه کاری باید انجام شود:

احساسات و رفتارهای خود را بپذیرید آنچه که احساس میکنید، فکر میکنید یا انجام میدهید اشتباه نیست. زمان تشخیص سرطان می تواند یک زمان دشوار برای هر کسی باشد. قبل از اینکه سعی کنید آنها را تغییر دهید، این احساسات را قبول کنید.

صحبت کردن با عزیزان و یا درمانگر در مورد افکار و احساسات شما. هنگامی که در معرض افسردگی و اضطراب قرار می گیرید، می توانید با خودتان مقابله کنید. صحبت کردن با کسانی که به آنها اعتماد دارید به شما کمک خواهد کرد تا احساساتتان را پردازش کنید، قبول کنید یا حتی آنها را تأیید کنید و راههایی را برای مقابله با آنها فراهم کنید.

تمرکز بر سلامت جسمی شما. هنگامی که سلامتی شما از بین می رود، برخی از مردم دچار سرخوردگی می شوند. با این حال، دوره تشخیص و درمان، زمان خوبی برای خوردن غذا، استراحت کافی و ورزش می باشد.

سرطان بر سلامت جسمی و روانی تاثیر می گذارد.

با درک تاثیر کلی، و دانستن اینکه شما تنها نیستید و به کمک و پشتیبانی نیاز دارید، می توانید با سرطان مبارزه کنید.

کد: 50017899

زمان انتشار: یکشنبه 2 دی 1397 08:30 ب.ظ

منبع: https://www.healthline.com/health/cancer/managing-your-mental-health#6

تعداد نمایش: 1272

 

ثبت نظرات

نتیجه ای برای نمایش وجود ندارد

دیدگاه خود را ثبت کنید

نام

پست الکترونیکی

نظر

رتبه

 

استفاده از مطالب تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.