طول عمر زنان نسبت به مردان

طول عمر زنان نسبت به مردان

چرا طول عمر زنان بیشتر از مردان است؟

جواب این سوال در DNA خانم ها پیدا می شود
شکاف امید به زندگی میان مردان و زنان باریک است، اما زنان هنوز از این مزیت برخوردارند.

امروز، برای مثال، زنان به طور متوسط 4.9 سال بیشتر از مردان در ایالات متحده زندگی می کنند.
در حال حاضر، محققان یک نظریه دارند که فقط ممکن است تفاوت در امید به زندگی را توضیح دهد و این به یک جزء کوچک از DNA که تلومرها نامیده می شود، مربوط می شود.

به نظر می رسد زنان دارای سلامت تلومری بهتر از مردان هستند. تلومر چیست؟ تلومر (Telomere)  پایانه فیزیکی کروموزم‌های خطی می‌باشد که از یک توالی غیر کدکننده تشکیل یافته‌است. در پستانداران تلومر مرکب از تعداد متغیری توالی‌های تکراری، با رمز TTAGGG می‌باشد. توالی تکرار شونده تلومری در سایر جانداران نیز دارای فرمول کلی مشابهی است که این شباهت نشان دهنده نقش حیاتی و در نتیجه محفوظ باقی‌ماندن ساختار تلومر می‌باشد. کشف کارکرد تلومر و آنزیم تلومراز در دهه 1990 توسط سه دانشمند آمریکایی به نام‌های الیزابت بلک‌برن، خانم کرول گریدر و آقای جک زوستاک، منجر به اهدای جایزه نوبل سال 2009 به این سه نفر شد.
با وجود اینکه تلومر به صورت DNA دورشته‌ای (Double strand) است اما در انتهایی‌ترین منطقه یک توالی کوتاه ( ۱۴ تا ۱۶ نوکلوئیدی ) غنی از T و A دارد که با جفت شدن با یک ناحیه داخلی تر تلومر ساختاری به نام حلقهT یا T-loop بوجود می‌آیدکه با اتصال پروتئین‌های متصل شونده به تلومر تثبیت می‌گردد.
تلومرها، پایانه های  رشته های DNA هستند که از کروموزوم محافظت می کنند، و از زمان تولد در زنان بیشتر است. محققان تا به حال متوجه شده اند که تلومرها برای طول عمر سالم حیاتی هستند. محققان همچنین شناخته شده است که زنان یک مزیت نسبت به مردان دارند و آن این است که طول تلومری آنها بیشتر می باشد.
هنگامی که تلومرها پوشیده می شوند، نتیجه اش آسیب DNA است.DNA های آسیب دیده کوتاه تر هستند، و DNA کوتاه تر، طول عمر را کاهش می دهد.
در سخنرانی کلیدی در نشست سالانه انجمن نشرات آمریکای شمالی (NAMS) در سن دیگو، الیسا اپل، دکترای پژوهشی و استاد بخش روانپزشکی دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو، این سوال را مطرح می کند و گزارش های مربوط به این تحقیق را ارائه می دهد. او برای درک اینکه چرا زنان ممکن است زندگی طولانیتری داشته باشند، این تحقیقات را انجام داده است.

نقش استروژن به عنوان محافظ سلامتی

استروژن، و یا هورمون جنسی زنانه، کلسترول بد (LDL) را از بدن دفع می کند. این بدان معنی است که ممکن است در برابر بیماری های قلبی عروقی و سایر بیماری های مرتبط با کلسترول، از بدن محافظت کند.
دکتر JoAnn V. Pinkerton، NCMP، مدیر اجرایی NAMS، می گوید استروژن همچنین باعث تقویت کلسترول خوب (HDL) می شود و موجب انبساط رگ های خونی می شود که می تواند منجر به افزایش جریان خون شود.
تحقیقات او به ویژه در مورد اثرات هورمونهای جنسی و استروژن بر سلامت تلومر، و نیز بر سلامت باروری و سلامت روان می باشد.
هنوز مشخص نیست که آیا عوامل بیولوژیکی به زنان کمک می کنند که تلومرهای سالمتر و طولانی را در طول زندگی خود حفظ کنند.
تحقیقات نشان می دهد استروژن همچنین ممکن است از پایانه های DNA  یا تلومرها محافظت کند.
برخی مطالعات تجربی نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض استروژن باعث افزایش فعالیت تلومراز، آنزیمی می شود که می تواند از تلومر ها محافظت کرده و باعث طولانی تر شدن آنها شود.
پینکرتون می گوید، علاوه بر این، استروژن نیز به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. از آنجا که رادیکال های آزاد می توانند به DNA از جمله تلومرها آسیب برسانند، استروژن به عنوان یک مانع عمل می کند و رشته های DNA ظریف را از بین می برد.
با این حال، استروژن همیشه نمی تواند از آسیب زدن به تلومرها محافظت کند.
تلومرها می توانند کوتاهتر شوند – که در نتیجه طول عمر را کاهش می دهد – به علت استرس و ناتوانی روانی.  علاوه بر این،با بالا رفتن سن، و وارد شدن استرس به بدن و DNA ، طول تلومری کاهش می یابد.

با گذر سن، گاهی تلومرها نمی توانند کروموزوم ها را به درستی حفظ نکنند و پس از آن سلول ها دوباره پر نشده و به خوبی عمل نمی کنند که می تواند منجر به افزایش خطر بیماری های قلبی، دیابت، سرطان و تضعیف سیستم ایمنی شود.
تحقیقات هنوز کامل نیست تا پزشکان برای بالا بردن طول عمر یا برای از جلوگیری بیماری قلبی، استروژن تجویز کنند.
استروژن در درمان هورمون های پس از یائسگی به نظر می رسد اثرات متفاوتی بر روی قلب دارد. بزرگترین آزمایش تصادفی تا به امروز نشان داد که افزایش اندکی در بیماری های قلبی در زنان که استروژن و پروژستین را با هم مصرف می کردند، یافت اما این در درجه اول در زنان بالای 60 سال و یا  زنانی بود که بیش از 10 سال از یائسگی آنها گذشته بود.  تحقیقات نشان می دهد که استروژن به تنهایی منجرب کاهش بیماری قلبی برای زنان نزدیک به یائسگی است، اما با توجه به خطرات بالقوه دیگری، استروژن درمانی برای کاهش علائم یائسگی در زنان توصیه می شود، اما برای پیشگیری از بیماری قلبی توصیه نمی شود.
سلامت تلومر ها را افزایش دهید
هنگامی که به DNA می رسد، آسیب نباید دائمی باشد. آنزیم تلومراز می تواند از رشته های DNA شما محافظت کند، که می تواند منجرب آهسته شدن و یا جلوگیری کردن از کاهش طول تلومری شود و احتمالا کاهش تلومری که قبلا رخ داده است را معکوس کند.

بهترین راه برای افزایش تلومراز  و بدست آوردن طول قبلی، مدیریت استرس، ورزش منظم، خوردن سالم، مانند رژیم غذایی مدیترانه ای، و حداقل 7 ساعت خواب می باشد.

درمان برای بازسازی یا طولانی شدن تلومرها، مانند مصرف تلومراز، ممکن است طول عمر را افزایش دهد. با این حال، سلول های سرطانی از تلومراز استفاده می کنند و دانشمندان می ترسند که افزایش تلومراز نیز ممکن است منجرب سرطان شود. 
زنان مزیت زندگی طولانی را دارند. زنان با تلومرهای طولانی متولد می شوند و استروژن به عنوان محافظ و بازسازی کننده برای این تلومرها عمل می کند.

کد: 50017902

زمان انتشار: دوشنبه 3 دی 1397 08:30 ب.ظ

منبع: https://www.healthline.com/health-news/why-women-really-outlive-men#The-bottom-line

تعداد نمایش: 1386

 

ثبت نظرات

نتیجه ای برای نمایش وجود ندارد

دیدگاه خود را ثبت کنید

نام

پست الکترونیکی

نظر

رتبه

 

استفاده از مطالب تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.