متفورمین

متفورمین

داروی متفورمین

آیا متفورمین می تواند به دژنراسیون وابسته به سن ماکولا کمک کند؟
دژنراسیون ماکولا یک وضعیت پزشکی است که ممکن است نتیجه آن تاری یا از دست دادن بینایی باشد. در اوایل اغلب هیچ نشانه‌ای وجود ندارد. به تدریج دید یک یا هر دو چشم ضعیف می‌شود؛ و ممکن است حتی دید به ‌طور کامل از بین برود و حتی فعالیتهای روزانه فرد مختل شود. 
دژنراسیون ماکولا به‌طور معمول در افراد مسن رخ می‌دهد. البته عوامل ژنتیکی هم دراین مشکل نقش دارند.
علت اصلی مشکل آسیب به ماکولا در شبکیه چشم می‌باشد؛ که به دو نوع «خشک» و «تر» تقسیم می‌شود. ۹۰٪ از موارد از نوع خشک می‌باشند.
پیشگیری شامل ورزش و تغذیه مناسب و سیگار نکشیدن است. تأثیر آنتی‌اکسیدان‌ها ویتامین‌ها و مواد معدنی برای پیشگیری از این مشکل اثبات نشده‌است. هیچ درمان خاصی برای آن وجود ندارد. مکمل‌ها در کسانی که مبتلا به این بیماری هستند ممکن است پیشرفت ان را آهسته کند.
داروهای معمول دیابت ممکن است به کاهش خطر ابتلا به این شکل از نابینایی کمک کند.

یک مطالعه جدید نشان داد که داروهای رایج برای دیابت ممکن است به کاهش خطر دژنراتیو ماکولا کمک کند. 
داروهای رایج برای دیابت، متفورمین، ممکن است به زودی نه فقط برای تنظیم قند خون بلکه برای محافظت در برابر یک شکل معمول کوری، به نام دژنراسیون ماکولا استفاده شود.
محققان کشف کرده اند افرادی که از متفورمین برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می کنند، نرخ مرگ و میر ماکولا مرتبط با سن (AMD) نسبت به کسانی که از این دارو استفاده نمی کنند بسیار پایین تر است.

یافته های مطالعه
دکتر یو یین چن، دکترای گروه چشم پزشکی، بیمارستان Taichung تایوان و پژوهشگر ارشد مطالعه، و تیم او دریافتند که درصد ابتلا به AMD  در افرادی که متفورین مصرف می کردند نسبت به کسانی که متفورمین مصرف نمی کردند، به نصف کاهش یافت.
محققان موسسات بهداشتی در تایوان این یافته ها را در کنفرانس سال 2018 آکادمی چشم پزشکان در شیکاگو ارائه کردند.
با استفاده از پایگاه داده تحقیقات بیمه ملی بهداشت تایوان، چن و تیم او اطلاعات را در مورد بیش از 68000 بیمار که اخیرا مبتلا به دیابت نوع 2 شده بودند، از ژانویه 2001 تا دسامبر 2013 جمع آوری کردند.
او این بیماران را به افرادی که متفورمین مصرف می کردند، 45،524 نفر و کسانی که متفورمین مصرف نمی کردند، 22،681 نفر، تقسیم کردند. پس از پیگیری گروه ها به مدت 13 سال، دانشمندان کاهش شیوع دژنراسیون ماکولا را به استفاده از متفورمین نسبت دادند.
چن در یک بیانیه منتشر شده توسط کالج آمریکایی چشم پزشکی گفت: "مطالعه ما اولین علامت اثرات محافظتی متفورمین در پیشرفت بیماری AMD است.

چگونه متفورمین کمک می کند؟

مدت ها است شناخته شده است که التهاب و استرس اکسیداتیو به دیابت و دژنراسیون ماکولا مربوط به سن کمک کرده است. محققان بر این باورند که اثرات متفورمین بر التهاب و استرس اکسیداتیو علت احتمالی این مزیت است.
دژنراسیون ماکولا نتیجه مرگ سلولی فورورسپتور توسط شبکیه است و یکی از دلایل اصلی از دست دادن بینایی در ایالات متحده است.
با توجه به بنیاد BrightFocus، در ایالات متحده در حال حاضر 11 میلیون نفر به نوعی مبتلا به دژنراسیون ماکولار مرتبط با سن هستند. انتظار می رود تا سال 2050، این تعداد به 22 میلیون نفر برسد.
تا سال 2040، کارشناسان پیش بینی می کنند که تقریبا 288 میلیون نفر در سراسر جهان این شرایط را دارند.
قبل از شروع مطالعه، افرادی که در گروه درمان متفورمین قرار داشتند، شیوع بیشتری از اختلالات چند ابتلایی شامل فشار خون بالا، هیپرلیپیدمی و بیماری عروق کرونر داشتند. با این حال، پس از تنظیم جنسیت، سن و همچنین شرایط چند ابتلایی، این مطالعه نشان داد که میزان خطر AMD در کسانی که از متفورمین استفاده می کنند، کاهش می یابد.
دکتر Matthew Gorski، چشم پزشک برای Northwell Health در Great Neck، نیویورک، گفت: "در حالی که نتایج این مطالعه مطمئنا جالب است، این اولین نمونه ای است که این رابطه را نشان می دهد."

متفورمین چیست؟

متفورمین به طور گسترده برای درمان دیابت نوع 2 مورد استفاده قرار می گیرد. این احتمالا از داروهای زیاد تجویز شده و مقرون به صرفه برای دیابت است که بیش از 120 میلیون نسخه در سراسر جهان دارد.
این دارو میزان قند که توسط بدن آزاد می شود را کاهش داده و  منجرب بهبود چگونگی پاسخ دهی بدن به قند می شود. همچنین باعث بهبودی اختلال پوشش عروق خونی، استرس اکسیداتیو، کنترل چربی و حتی توزیع چربی می شود. این مزایای اضافی فراتر از اثرات متفورمین بر قند خون با کاهش بیماری قلب و عروق نیز می باشد.
به گفته انجمن دیابت آمریکا، در سال 2015، 30.3 میلیون آمریکایی یا 9.4 درصد از جمعیت مبتلا به دیابت هستند. بیش از 1.5 میلیون آمریکایی هر سال مبتلا به دیابت می شوند. دیابت همچنان هفتمین علت مرگ و میر در ایالات متحده است.
Courigi گفت: "مطالعاتی مانند این باعث می شود که من حتی با بیماران مبتلا به پیش دیابت مصرف متفورمین را تجویز می کنم تا از ابتلا به دیابت کامل جلوگیری کند.
اگر چه این مطالعه وعده ی یک دارو شناخته شده و قابل تحمل را برای درمان دیابت می دهد، گورسککی اعتقاد ندارد که برای جلوگیری از دیژنسیون ماکولا از متفورمین استفاده کند.
او گفت: "مطالعات بیشتری نیاز دارد تا به طور پیش بینانه بین متفورمین و دژنراتیو ماکولا نگاهی بیندازد و بعد از آن شروع به استفاده از آن برای درمان دژنراسیون ماکولا خواهم کرد."
گورسکی هشدار داد که اگر شما تغییراتی در "دید، تاری و یا اختلال بصری داشته باشید، مهم است که به پزشک مراجعه کنید".
علیرغم شیوع دیابت و کنترل خوب آن با داروها، تحقیقات هنوز بر روی مزایای اضافی داروهای دیابت انجام می شود. اخیرا محققان ارتباط بین استفاده از داروهای دیابت و کاهش شدت بیماری آلزایمر نشان داده اند.
چن اذعان کرد که "در حالی که مطالعات بیشتری برای تعیین اینکه متفورمین در مقابل پیشرفت AMD محافظت می کند، مورد توجه قرار گرفته است، این پیشرفتی هیجان انگیز برای بیماران در معرض خطر است."

کد: 50017912

زمان انتشار: چهارشنبه 5 دی 1397 05:25 ق.ظ

منبع: https://www.healthline.com/health-news/can-metformin-help-with-macular-degeneration#The-bottom-line

تعداد نمایش: 1423

 

ثبت نظرات

نتیجه ای برای نمایش وجود ندارد

دیدگاه خود را ثبت کنید

نام

پست الکترونیکی

نظر

رتبه

 

استفاده از مطالب تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.