مکمل بدنسازی_ بی سی ای ای BCAA

مکمل بدنسازی_ بی سی ای ای BCAA

 مکمل بدنسازی

انواع مکمل بدنسازی

مزایای مکمل بدنسازی

مکمل‌های بدنسازی کمبود مواد مغذی بدن ورزشکاران را جبران می کنند. پس بدنسازان باید در کنار تغذیه غذایی صحیح از مکمل بدنسازی استفاده کنند، نه جایگزین غذا. مکمل های غذایی به دسته های مختلفی مانند مکمل پروتئین، مکمل افزایش وزن، مکمل چربی سوزی و …. تقسیم می شوند که زمان و مقدار مصرف آنها بسیار اهمیت دارد. در این بخش 10 مورد از انواع مکمل بدنسازی را به شما معرفی می کنیم. به عنوان مثال یکی از انواع مکمل بدنسازی ، مکمل پمپ است که انرژی لازم و کافی برای انجام تمرینات سخت و با کیفیت را برای ورزشکاران و بدنسازان تامین می کند.

 

انواع مکمل‌های بدنسازی برای ورزشکاران

مصرف پودر بدنسازی

مکمل BCAA

انواع مکمل‌های بدنسازی

مکمل بدنسازی جایگزین مناسبی برای غذا نیست. چون همه مواد مغذی مثل ویتامین میوه ها و سبزیجات در مکمل ها وجود ندارد. ولی خب مصرف مکمل بدنسازی در کنار وعده های غذایی به رشد عضلات کمک می کند.

مکمل‌بدنسازی یا مکمل غذایی معمولاً توسط افرادی که ورزش می کنند و یا به نوعی درگیر رشته بدنسازی هستند استفاده می شود. مکمل های بدنسازی برای اهداف مختلفی مانند افزایش وزن (گینر)، کاهش وزن (چربی سوز)، افزایش عملکرد ورزشی (مکمل پمپ)، ریکاوری، به عنوان مکمل پروتئین، مکمل کراتین و… استفاده می شود. همچنین برخی از مکمل ها به صورت جداگانه و بعضی به صورت ترکیبی (دوره مکمل بدنسازی) مورد استفاده بدنسازان قرار می گیرند.

 

به گزارش مجله پزشکی آسان طب، مکمل بدنسازی به گسترش عضلات بخش های مختلف بدن کمک می کند و در کنار آن بدنساز باید تغذیه مناسب، تمرین مناسب و استراحت کافی (زمان ریکاوری) داشته باشد تا بتواند به هدفش دست یابد. در مورد مکمل بدنسازی علاوه بر اورجینال بودن مکمل، زمان مناسب مصرف و مقدار مصرف آن هم بسیار مهم است.

مکمل پروتئین

پودر پروتئین

مکمل بدنسازی

مکمل پروتئین، مهمترین پروتئین مورد نیاز بدن بدنسازان است که انرژی لازم برای تمرین را فراهم می کند. مکمل پروتئین نقش مهمی در کیفیت و بهبود عضلات شما دارند. فقط کیفیت و محتوای مکمل مهم نیست، بلکه طعم و مزه آن هم در رسیدن به هدف تاثیر گذار است. انواع مختلفی از مکمل پروتئین مانند مکمل پروتئین وی ، مکمل ایزوله، پروتئین کازئین و … وجود دارد.

 

مکمل آمینو اسید

مکمل BCAA

مکمل بی‌سی‌ای‌ای

بی سی ای ای نوتری ویتا

مقدار مصرف بی سی ای ای

آمینو اسید مهمترین ساختار پروتئین را می سازد. فرق مکمل آمینو اسید با مکمل کربوهیدرات و چربی ها اینست که در ساختار سلولی آن علاوه برسه عنصر کربن، هیدروژن و اکسیژن، نیتروژن هم وجود دارد.

اسید های آمینه به دو دسته ضروری و غیر ضروری تقسیم می شوند :

آمینو اسید ضروری: بدن نمیتواند اسید آمینه ضروری را بسازد و باید از طریق رژیم غذائی تامین شوند. آرژنین ، لیزین ، تره اونین، لوسین ، میونین ، والین ، فنیل آلین ،ایزو لوسین و … از اسید های آمینه ضروری هستند.

 

آمینو اسید غیر ضروری: بدن قادر به ساخت و سنتز آمینو اسید های غیر ضروری می باشد. گلیسین، آلین، گلوتامین، لیستین و ….از اسید های آمینه غیرضروری هستند.

بی سی ای ای

بی سی ای ای نوتری ویتا

بهترین بی سی ای ای

بهترین BCAA

بی سی ای ای 8:1:1

BCAA نوتری ویتا محصول شرکت رابینسون فارما آمریکا که در انحصار شرکت مهبان دارو میباشد دارای نسبت 8:1:1 است و این بدان معنی است که 8 قسمت لوسین ، 1 قسمت ایزولوسین و 1 قسمت را والین تشکیل میدهد
بی سی ای ای نوتریویتا علاوه بر ال- لوسین ، ال- والین و ال- ایزولوسین مواد زیر را شامل میشود:

- منیزیم

- گلوتامین

- تائورین

- ویتامین B6

- ویتامین K2

BCAA

بی سی ای ای گروهی از اسیدآمینه ها شامل لوسین، والین و ایزولوسین هستند که وظیفه ساخت عضلات، ترمیم و حفظ آنها و همچنین افزایش انرژی در بدن را بر عهده دارند. این اسیدامینه ها برخلاف سایر اسیدآمینه ها که در کبد استفاده می شوند، در ماهیچه ها کاربرد دارند. این اسیدآمینه ها برای بدن ضروری هستند و بدن قادر به ساخت آنها نیست. غذاهای زیادی وجود دارند که می توانند این اسیدآمینه ها را برای بدن تامین کنند ولی در ورزشکاران به دلیل اینکه نیاز به پروتئین بیشتری برای انجام تمرینات دارند علاوه بر غذا می توانند از مکمل های اسیدآمینه شاخه دار نیز استفاده کنند. در این مکمل اسید امینه های لوسین و والین و ایزولوسین به نسبت 8،1،1 قرار گرفته اند که شرایط را برای ساخت عضلات فراهم می کنند.


 تائورین

تائورین در تنظیم تعادل آب ، میزان انرژی ، ضربان قلب و همچنین انقباض عضلانی می تواند نقش داشته باشد. تائورین در کاهش خستگی عضلات و تنظیم دمای بدن ، افزایش توانایی تمرین و بالا بردن قدرت تمرکز موثر است. تائورین اثری مشابه کراتین داشته و میزان آب در عضلات را افزایش می دهد و در نتیجه باعث افزایش حجم سلولی میشود. آب به عنوان حلال و انتقال دهنده مواد مغذی بوده اکسیژن و انرژی را برای سلول ها فراهم می سازد.


گلوتامین

از تخریب عضلات جلوگیری کرده، عضله سازی را توسعه میدهد. سیستم ایمنی بدن راتقویت و ذخایر گلیکوژن را زیاد میکند. همچنین گلوتامین باعث افزایش هورمون رشد در پلاسمای خون می‌گردد.


منیزیم

یک ماده معدنی ضروری که در فرآیند سوخت و ساز و حفظ فعالیت طبیعی عضله نقش ایفا می کند. منیزیم می تواند با افزایش جریان خون میزان گلوکز در مغز و عضله را افزایش و تجمع لاکتات در عضله را کاهش دهد و عملکرد ورزشی را بالا ببرد.


ویتامین B6

ویتامین B6 بطور طبیعی می تواند تولید تستوسترون که هورمونی آنابولیک است را افزایش دهد. بالا رفتن سطح آن سبب تحریک رشد و نمو و ساخت و ساز عضله می شود. ویتامین B6 نقش اساسی در متابولیسم پروتئین ، کربوهیدرات و چربی ایفا می کند. این ویتامین به صورت مستقیم یا غیر مستقیم نقش آنتی اکسیدانی دارد. این نقش در تمرینات ورزشی حرفه ای که نوعی استرس اکسیداتیو می توانند باشند بسیار حائز اهمیت است و برای سلامت ارگانهای مهم ضروری است.


ویتامین K2

ویتامین 2K در تکثیر و تمایز استئوبلاستها و سیستم عضلانی اسکلتی نقش مهمی دارد و فرمهای MK-4 و MK-7 آن نقش کلیدی دارند. در مطالعات دیده شده که بخصوص ویتامین K2 در تکثیر و رشد سلولهای عضلانی نقش دارد. همچنین نقشهای مرتبط با بالاتر رفتن سطح تستوسترون نیز برای آن ذکر شده است. در این شرایط افزایش برون ده قلبی، بهبود تغذیه و اکسیژن رسانی به اندام ها و متابولیسم انرژی به ویژه در بافت هایی مانند عضلات اسکلتی و قلبی را موجب می شود.

مکمل بدنسازی نوتری ویتا

پودر بدنسازی نوتری ویتا

مکمل پمپ

مکمل پمپاژ خون

مکمل پمپ عضله

طبق اطلاعات بدست آمده مکمل پمپ یا پمپاژ خون انرژی لازم و کافی برای انجام تمرینات سخت و با کیفیت برای ورزشکاران را تامین خواهد کرد. مصرف مکمل پمپ عضله معمولاً 20 الی 30 دقیقه قبل از شروع تمرینات می باشد. اکثر مکمل های پمپ از مواد محرک کافئین، ویتامین B، انواع ویتامین ها ، مقدار کمی کراتین ،ال آرژنین و … تشکیل شده اند. این ویتامین ها و محرک ها انرژی و استقامت را فراهم می کنند. همچنین ال آرژنین  موجود در این مکمل بدنسازی عملیات پمپ خون به عضلات را به عهده دارند. شما با استفاده از آن میتوانید تمرینی سخت تر و طولانی تر داشته باشید و دیرتر خسته شوید.

 

مکمل گلوتامین

گلوتامین نوتری ویتا

مکمل گلوتامین از مهم ترین و فراوان ترین عنصر در ساختار اسکلتی بدن انسان می باشد. وقتیکه شما تمرینات شدید انجام می دهید، میزان گلوتامین در عضلات و بافت های ماهیچه ای بدن کم شده و مانع از رشد و ریکاوری ماهیچه ها می شود. مهم ترین وظیفه مکمل گلوتامین کمک به حجم سلول های عضلانی و کاهش درد های عضلانی و تسریع فرایند ریکاوری است. همچنین انتقال نیتروژن بین ارگان های عضلات، سم زدایی کردن عضلات بدن، دفع آمونیاک از ماهیچه ها، کمک به تشکیل RNA و DNA و تقویت سیستم ایمنی بدن از مهمترین وظایف مکمل گلوتامین است.

مکمل مولتی ویتامین

قرص مولتی ویتامین مولتی بان

مولتی ویتامین مولتیبان

ویتاول مولتیبان

 ویتاول مولتیبان  Vitawell Multiban

مولتی ویتامین مینرال + دو مکمل مهم:

مکمل کلسیم منیزیم زینک و ویتامین دی :

(500 میلیگرم کلسیم کربنات و240 میلیگرم منیزیم اکسید و8 میلیگرم زینک سولفات

 400 واحد ویتامین دی)

مکمل ید و فولیک اسید:

(150 میکروگرم پتاسیم یدید و 400 میکروگرم فولیک اسید)

 

بدن انسان روزانه نیازمند ویتامین ها و املاح ضروری ست که باید از راه تغذیه مناسب به بدن برسد...

 

این نیاز در:

 کسانی که رژیم های غذایی خاصی دارند

 افرادی که میخواهند اماده بارداری شوند

 کسانی که داروی خاصی مصرف میکنند و

افرادی که دچار سو تغدیه و سو جذب هستند

 افرادسیگاری

خانم های جوان

افراد مسن

خانم های یائسه

افراد ورزشکارو ....افزایش پیدا میکند.

ویتامین ها ترکیبات آلی هستند که بدن انسان برای فعالیت های مختلف از قبیل ساختن عضلات، سوزاندن چربی ها و تولید انرژی و … به آن ها نیاز دارند. تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن انسان تنها از طریق غذا تامین نمی شوند. برای همین بدن به انواع مکمل مولتی ویتامین هم نیاز دارد. ویتامین ها دارای 2 نوع محلول در آب و محلول در چربی هستند.

 

مکمل کربوهیدرات

مکمل کربوهیدرات یکی دیگر از انواع مکمل بدنسازی است که بدن ورزشکاران به آن نیاز دارد. کربوهیدرات ها بزرگترین منبع انرژی هستند که نیازهای بدن را تامین می کنند. البته مصرف بیش از اندازه مکمل کربوهیدرات به علت بالا بودن کالری ان باعث جذب بیش از انداره آن و در نتیجه کم شدن کیفیت بدن می شود. پس نباید در مصرف آن زیاده روی کنید.

 

مکمل کربو پروتئین

مکمل افزایش وزن

مکمل گینر

مکمل بدنسازی

یکی دیگر از انواع مکمل بدنسازی مکمل کربو پروتئین یا مکمل گینر است. مکمل گینر در واقع پروتئینی است که دارای درصد نسبتاً بالایی از کربو هیدرات می باشد. از این مکمل برای گرفتن درصد بالایی کالری مناسب ، جذب پروتئین بالا و در نتیجه گرفتن حجم عضلانی با کیفیت استفاده می شود. معمولا برای رسیدن به جواب بهتر در هنگام استفاده از این مکمل از کراتین نیز استفاده می شود. زمان و مقدار مصرف مکمل گینر هم مهم است و باید زیر نظر متخصص باشد.

 

مکمل ریکاوری، مکمل باز توانی

یکی دیگر از مکمل های بدنسازی، مکمل ریکاوری است. بدنسازانی که تمرین خود را همزمان با ریکاوری کامل و مناسب انجام می دهند به نتایج بهتری دست پیدا می کنند و هرچه برای بازیابی عضلات خود اهمیت کمتری قائل شوند مطمئنن نتیجه کمتری را خواهند گرفت. مکمل های ریکاوری مکمل هایی هستند که حاوی مقادیر متعادلی از کالری پروتئین های زود هضم و مقدار مناسبی کربوهیدرات هستند که به طور خاص برای مصرف بلافاصله پس از پایان تمرین عرضه شده اند. مکمل ریکاوری (مکمل بازیابی) برای انجام فرایند بازسازی و رشد عضلات در هنگام استراحت استفاده می شود تا این هدف را سریع تر و با کیفیت تر انجام دهد.

 

مکمل پروهورمون

تستوسترون هورمون اصلی جنسی مردانه و استروئید آنابولیک محسوب می شود. در مردان، هورمون تستوسترون نقش کلیدی در توسعه بافت تناسلی مرد مانند بیضه و پروستات و نقش اساسی در ساخت عضله، توده استخوانی، و رشد موی بدن دارد. علاوه بر این، تستوسترون برای سلامت بدن و آسایش روان و نیز پیشگیری از پوکی استخوان ضروری است. سطح تولید هورمون تستوسترون در مردان حدوداً از 20 سالگی رو به کاهش می باشد و مکمل پروهورمون یا بوستر تستوسترون باعث افزایش تولید هورمون تستوسترون در بدن آنها می شوند. مکمل پروهورمون انواع مختلف دارند اما اغلب آنها روی افزایش سطح هورمون تستوسترون بدن اثر می گذارند . مدل های دیگر این مکمل روی ترشح هورمون رشد یا انسولین یا تیروئید اثر میگذارند.

 

مکمل چربی سوز ، قرص لاغری

مکمل چربی سوز انرژی متابولیسم بدن را افزایش می دهد. این مکمل دارای انواع مختلف مثلاً ترموژنیک، بلوکه کننده کربوهیدرات، سرکوب کننده های اشتها، دفع کننده ها، تنظیم کننده غده تیروئید ، آنابولیک ها، ترکیبات آلی اکتیو و … می باشند . چربی سوز ترموژن به چربی سوزی می گویند که متابولیسم پایه را در بدن بالا برده و موجب افزایش سوخت و ساز در بدن می شوند. با این کار دمای بدن زیاد شده و موجب تشدید فرایند چربی سوزی می شود. امروزه چربی سوزهای ترموژن با استفاده از کافئین Synephrine HCL ، Yohimbe و غیره تولید و عرضه می شود و وجود ماده ممنوعه افدرین در چربی سوزهای مجاز هرگز دیده نمی شود.

 

 

کد: 50019592

زمان انتشار: شنبه 18 آبان 1398 08:30 ب.ظ

تعداد نمایش: 908

 

ثبت نظرات

نتیجه ای برای نمایش وجود ندارد

دیدگاه خود را ثبت کنید

نام

پست الکترونیکی

نظر

رتبه

 

استفاده از مطالب تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.