کرونا

کرونا

کرونا

کرونا ویروس ها پاتوژن های مشترک میان انسان و حیوان هستند در پایان سال 2019 یک نوع جدید از کرونا ویروس ها پس از ایجاد یک نوع پنه مونی در بیماری در شهر ووهان چین شناسایی شد . این بیماری به سرعت گسترش پیدا کرد و در فوریه سال 202 سازمان بهداشت جهانی نام بیماری حاصل از این ویروس را کووید19 نامید .

تعداد به روز افراد مبتلا به ویروس کرونا را در سایت World Health of Organization و European Center for Disease Prevention and Control می توانین مشاهده کنید.

دیده شده که افراد مبتلا به کرونا در کشورهایی غیر از چین یا به تازگی سفری به چین داشته اند و یا با افرادی که به تازگی از چین بازگشته اند  ارتباط داشتند.

احتمالاً بیماری کرونا از طریق فرد به فرد و ذرات تنفسی منتقل می شود.

RNA ویروس کرونا در نمونه ی خون و مدفوع افراد مبتلا مشاهده شده است و هنوز مشخص نیست که آیا خود ویروس هم در این نمونه ها باشد.

ظاهر گیرنده ی ژن بسیار مشابه ویروس سارس است.

دوره ی کمون بیماری کرونا 14 روز بعد از مواجه با ویروس است. ولی بیش تر افراد تا 5 روز بعد از مواجه علائم نشان داده اند.

پنه مونی بیشترین شکل تظاهر بیماری است .

علائم کرونا

تشخیص اولیه کرونا وجود علائم  تب، سرفه خشک ، بدن درد و تنگی نفس سپس تصویر برداری از دو طرف قفسه ی سینه است.میزان مرگ و میر هنوز بیماران مبتلا به کرونا به طور دقیق مشخص نیست  ولی به نظر می رسد که 3 درصد باشد و بیشتر در افرادی که بیماری های زمینه ای داشته اند اتفاق افتاده است. در بعضی مبتلایان کرونا علائم گوارشی مثل تهوع، استفراغ هم گزارش شده است ولی به طور کلی شایع نیست. کاهش تعداد لنفوسیت ها نیز در میان مبتلایان شایع است.

ویروس کرونا می تواند برای افرادی که دیابت و یا بیماری قلبی دارند بسیار خطرناک باشد.

مطالعه در 18 زن باردار مبتلا نشان داده است که هیچ مدارک آزمایشگاهی مبتنی بر انتقال بیماری کرونا از مادر به نوزاد وجود ندارد.

UPTODATE2020

 

Nutritional treatment of coronavirus

کرونا ویروس 2019 بسیار مشابه به سارس است  و از آن جایی که در این شرایط بحرانی صبر برای تهیه و تولید واکسن جایز نیست . توصیه های زییر به نظر می تواند کاربردی باشد:

ویتامین سی در دوز های بالا بر علیه بیماری های ویروسی مخصوصا ویروس کرونا موثر است اما طبق یک مطالعه حتی مصرف 200 میلی گرم در روز در بیماران به علت بیماری های تنفسی در بیمارستان بستری بودند توانسته تا 8% مرگ و میر شان را کاهش دهد. در حال حاضر مصرف روزانه ی 3000 میلی گرم ویتامین سی در دوزهای منقسم توصیه می شود.

نبولایز کردن هیدروژن پراکساید 3% برای 15 تا 30 دقیقه چند بار در روز به نظر بهترین و در دسترس ترین روش برای عدم ابتلا به کرونا است .

مصرف روزانه 400 میلی گرم منیزیوم ، مصرف روزانه 20-40 میلی گرم  زینک به دلیل آنتی اکسیدان بودن، مصرف روزانه 100 میکروگرم سلنیوم و وهم چنین توصیه می شود افراد بزرگسالی که  کمبود ویتامین دی دارند به مدت 2 هفته بیش تر از دوز معمول ویتامین دی مصرف کنند (روزانه 2000 واحد) ، مصرف روزانه ی قرص مولتی ویتامین همراه با غذا نیز توصیه می شود.

برای مبارزه با ویروس کرونا مصرف مکمل های تغدیه ای کاملاً موثر است.

 

محافظت از بیماری کرونا

چگونه به کرونا مبتلا نشویم

علائم کرونا

تشخیص کرونا

چگونه می توانیم از خودمان محافظت کنیم؟

_دست ها را به طور مرتب با آب و صابون بشویید ویا اگر ظاهر کثیفی ندارند با یک پاک کننده ی حاوی الکل دست ها را پاک کنید.

_اگر سرفه یا عطسه می کنید، دهان و بینی خود را بپوشانید و سپس با آب و صابون یا الکل ضد عفونی کنید.

_حداقل فاصله ی 1 متر را با افراد دیگر خصوصاً افرادی که سرفه یا عطسه می کنند و یا تب دارن رعایت کنید.

_ از لمس کردن چشم، بینی و دهان خود اجتناب کنید. چون ممکن است دست های تان را به جایی زده باشید که آلوده به ویروس کرونا باشد و از طریق لمس کردن آن را به خودتان منتقل کنید.

ماسک و جلوگیری از ابتلا به کرونا

آداب ماسک زدن:

قبل از ماسک زدن دست هایتان را با آب و صابون بشورید، ماسک را به گونه ای استفاده کنید که فاصله ای با صورتتان نداشته باشد وبینی و دهانتان را بپوشاند ، ماسک تان را لمس نکنید و بعد از اینکه ماسک را دور انداختید دست هایتان را با آب و صابون و  پاک کننده های الکلی بشورید.

مولتی ویتامین کمک به پیشگیری از ابتلا به کرونا

استفاده از مولتی ویتامین ها نیز میتواند به پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا کمک کند

شرکت مهبان دارو محصولی به نام مولتیبان را در بسته های 60 و 30 عددی تولید و با بازار عرضه کرده که میتواند نیاز روزانه شما به ویتامین ها و همچنین جلوگیری از بروز بیماریها در بدن موثر و مفید باشد.

برای تهیه این محصول به صورت آنلاین و بدون حضور در داروخانه ها کلیک کنید.

 

 

 

 

 

 

 

مولف: دکتر نیلوفر غرابی طهرانی

کد: 50019834

زمان انتشار: سه شنبه 6 اسفند 1398 05:58 ق.ظ

تعداد نمایش: 1264

 

ثبت نظرات

نتیجه ای برای نمایش وجود ندارد

دیدگاه خود را ثبت کنید

نام

پست الکترونیکی

نظر

رتبه

 

استفاده از مطالب تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.