پوکی استخوان

پوکی استخوان

پوکی استخوان

هنگامی که دچار پوکی استخوان میشوید، مصرف داروها و مکمل ها می تواند به ساخت استخوان های قوی و محکم کمک کند. شما می توانید ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز برای استخوان را از طریق مواد غذایی جذب کنید اما گاهی اوقات محدودیت های غذایی، کاهش اشتها، اختلالات گوارشی یا سایر عوامل، مانع جذب انواع مواد مغذی مورد نیاز شما می شود. در این مورد، مصرف مکمل ها و ویتامین ها توصیه می شود. 
ویتامینهایی که میتوان توصیه کرد 
وقتی شما دچار پوکی استخوان میشوید، بدین معناست که مواد مغذی کافی برای استخوان های قوی و سالم ندارید یا اینکه بدن شما نمی تواند از آن مواد مغذی بدرستی استفاده کند.


کلسیم

کلسیم یکی از مهمترین ویتامین هایی است که شما برای پوکی استخوان می بایستی مصرف کنید. زنان 51 ساله و بالاتر می بایستی روزانه حداقل 1200 میلی گرم کلسیم مصرف کنند. 
بطور ایده ال، شما این مقادیر را از رژیم غذایی خود دریافت میکنید. در غیر این صورت می توانید مکمل مصرف کنید. با وجود اینکه مکمل های کلسیم متنوعی وجود دارد، اما روش های جذب این کلسیم ها یکسان نمی باشد. برای مثال، کلسیم سیترات، کلسیم لاکتات و کلسیم گلوکونات راحت تر جذب می شوند.
بدن شما قادر نیست در یک زمان بیش از 500 میلی گرم کلسیم را جذب کند. بنابراین شما می بایستی مقدار مورد نیازتان  را در چندین روز دریافت کند. مکمل ها را همراه غذا مصرف کنید تا به خوبی جذب شوند.


ویتامین D 

اگر شما پوکی استخوان دارید، همراه با کلسیم، ویتامین D مصرف کنید. ویتامین D به جذب کلسیم کمک کرده و استخوان های محکم می سازد. ویتامین D بطور طبیعی در اکثر غذاها وجود ندارد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید منجرب ساخت ویتامین D در بدن می گردد. 
 افراد بالای 50 سال می بایستی 800-1000 IU ویتامین D در روز مصرف کنند. مکمل های ویتامین D2 و D3 وجود دارد. اکثر پزشکان ویتامین D3 تجویز میکنند اما هر دو نوع آن برای استخوان مفید می باشد.


منیزیم

منیزیم ماده معدنی است که بطور طبیعی در غذاهایی مانند نان، سبزیجات با برگ های سبز تیره و آجیل وجود دارد. منیزیم و کلسیم با کمک هم برای ساخت استخوان های قوی عمل میکنند. مقدار توصیه شده منیزیم، روزانه 300 تا 500 میلی گرم می باشد. اگر شما به مقدار زیاد غذاهای فرآوری شده مصرف کنید، منیزیم کافی از رژیم غذایی دریافت نخواهید کرد.
اغلب منیزیم همراه با مولتی ویتامین های دیگر مصرف می شود. مصرف 2 وعده کلسیم و یک وعده منیزیم توصیه می شود. بطور مثال، اگر مولتی ویتامین شما حاوی 1000 میلی گرم کلسیم است، می بایستی حاوی 500 میلی گرم منیزیم باشد.
مصرف بیش از حد منیزیم منجرب به مشکلات گوارشی و اسهال می شود. 


ویتامین K2 

ویتامین K2 ویتامینی است که منجر به اتصال کلسیم به استخوان می شود. بهرحال، توازن ایجاد کردن در مصرف ویتامین K2 بسیار مهم می باشد. مقدار توصیه شده، روزانه 150 میکرو گرم می باشد.
مصرف ویتامین K2 با داروهای رقیق کننده خون مانند WARFARIN تداخل دارد. قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.


بور

بور یک عنصر کمیاب است و بدین معنی است که بدن شما به مقدار زیادی از آن نیاز ندارد. بور مهم است زیرا بدن شما را قادر می سازد تا کلسیم را بطور موثر جذب کند. بور دارای ویژگی هایی است که در درمان پوکی استخوان بکار می رود. بور با فعال سازی ویتامین و مواد معدنی لازم به ساخت استخوان کمک می کند.  
شما روزانه به 3 تا 5 میلی گرم بور برای درمان پوکی استخوان نیاز دارید. بطور طبیعی در غذاهایی مانند سیب، انگور، هلو، گلابی و آجیل یافت می شود.
بور معمولا در مولتی ویتامین ها یافت نمی شود. از پزشک خود بخواهید تا برایتان تجویز کند. عوارض جانبی مصرف بیش از حد آن عبارتند از: تهوع، اسهال و خستگی.


سیلیکون

سیلیکون یکی دیگر از مواد معدنی کمیاب است که برای رشد استخوان، تاندون ها و رباط ها مهم می باشد. مصرف روزانه 25 تا 50 میلی گرم سیلیکون برای بانوانی که پوکی استخوان دارند، مفید می باشد.
مانند بور، سیلیکون در مولتی ویتامین ها یافت نمی شود. از پزشک خود بخواهید تا آن را تجویز کند.


مکمل های گیاهی

بعضی زنان مصرف داروهای هورمونی برای پوکی استخوان را قبول نمی کنند یا قادر نیستند این داروها را مصرف کنند. درمان های جایگزین شامل مکمل ها و داروهای گیاهی چینی است. بسیاری از مشکلات این درمان ها این است که اثرات احتمالی آن نامشخص می باشد.
داروهای گیاهی دیگری که ممکن است در درمان پوکی استخوان موثر باشد عبارتند از:  cohosh  و horsetail
چه کسی باید مکمل مصرف کند؟
اگر شما قادر به خوردن رژزیم غذایی حاوی پروتئین بدون چربی، غلات، میوه ها و سبزیجات هستید، مواد مغذی کافی را از رژیم غذایی خود دریافت میکنید. وقتی شما دچار پوکی استخوان میشوید، پزشک شما مکمل تجویز میکند.
دلایل دیگری که شما نیاز به مصرف مکمل کلسیم دارید عبارتند از:
-    شما گیاهخوارید
-    شما عدم تحمل لاکتوز دارید
-    شما داروهای corticosteroid  برای مدت زمان طولانی مصرف میکنید.
-    شما مشکلات هضم مانند بیماری روده التهابی یا سلیاک دارید که بر توانایی بدنتان در جذب کلسیم تاثیر میگذارد.
اگر شما بیماری کلیوی یا پاراتیروئید دارید، ممکن است نتوانید مکمل مصرف کنید. این شرایط ممکن است بر توانایی بدن شما در فیلتر کردن کلسیم و ویتامین D3 از سایر مواد مغذی تاثیر بگذارد. برای همین مهم است که همواره با پزشک خود مشورت کنید.
محققان همگی در مصرف ویتامین ها و مکمل ها توافق نظر ندارند. بعضی می گویند ویتامین و مکمل ها مفید هستند و بعضی دیگر می گویند نه. بعضی از محققان اذعان دارند که مصرف کلسیم منجرب رسوب آن در رگهای خونی شده و منجرب بیماری های قلبی عروقی می گردد. 
بهرحال، اگر سنتان بالای 65 سال می باشد و پوکی استخوان دارید ، مصرف مکمل های کلسیم و  ویتامین D3 مفید می باشد.


پیشنهاد ما برای شما مکمل استئوبان  میباشد که همانطور که در بالا ذکر شد علاوه بر کلسیم ، منیزیوم ، زینک که به مقدار مورد نیاز روزانه شما در آن وجود دارد ، ویتامین K2 نیز برای جذب و عملکرد بهتر کلسیم در آن وجود دارد
مکمل کلسیم استئوبان با دانش علمی پزشکان داروساز ایرانی ، مواد اولیه مرغوب و آزمایشهای تخصصی در شرکت مهبان دارو تولید و به بازار عرضه شده
شما میتوانید با مراجعه به داروخانه ها و همچنین خرید اینترنتی از
وبسایت داروخانه تهران و یا با کلیک بروی خرید محصول ، این مکمل را خریداری کنید

کد: 50017377

زمان انتشار: دوشنبه 30 مهر 1397 08:30 ب.ظ

تعداد نمایش: 70

ثبت نظرات

نتیجه ای برای نمایش وجود ندارد

دیدگاه خود را ثبت کنید

نام

پست الکترونیکی

نظر

رتبه

 

استفاده از مطالب تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.