روز جهانی دیابت

روز جهانی دیابت

دیابت

دیابت ممکن است 20 سال قبل از بروز علائمش شروع شود

با توجه به تحقیقات جدید ارائه شده در نشست سالانه اتحادیه اروپا برای بررسی دیابت (EASD) در برلین، آلمان (1-5 اکتبر)، علائم اولیه دیابت نوع 2 می تواند بیش از 20 سال قبل از بروز علائم آن تشخیص داده شود.
مطالعه انجام شده در کشور ژاپن طی سال های 2005 تا 2016 بر روی بیش از 27000 فرد بزرگسال غیر دیابتی که میانگین سنی 49 سال داشتند، دریافت که افزایش گلوکز ناشتا، شاخص توده بدنی بالاتر (BMI) و اختلال حساسیت به انسولین تا 10 سال قبل از بروز علائم دیابت قابل تشخیص است. 
دکتر Hiroyuki Sagesaka از بیمارستان آیسووا در ماتسوموتو ژاپن می گوید: "همانطور که اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در مرحله پیش دیابت قرار می گیرند، یافته های ما نشان می دهد که نشانگرهای متابولیکی برای دیابت بیش از 20 سال قبل از تشخیص آن قابل شناسایی است." 
تحقیقات قبلی نشان می دهد که عوامل خطر مانند چاقی و افزایش قند خون ناشتا ممکن است تا 10 سال قبل از تشخیص دیابت وجود داشته باشد. با این حال، نقطه زمانی که دیابت افراد شروع به رشد می کند تاکنون شناخته نشده است.
Sagesaka و همکارانش مسیرهای قند خون ناشتا، BMI و حساسیت انسولین را در افراد مبتلا به دیابت و پیش دیابت به طور جداگانه ارزیابی کردند. در ابتدای مطالعه، 27392 فرد غير ديابتی داراي قند خون ناشتا و متوسط قند خون (HbA1c) مورد بررسی قرار گرفتند و بعد از آن ديابت نوع 2 يا پيش ديابت تا پايان سال 2016 در آنها تشخیص داده شد.
در طی دوره مطالعه، 1067 مورد جدید دیابت نوع 2 شناسایی شدند. یافته ها نشان می دهد که به طور متوسط چندین عامل خطر در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در مقایسه با افرادی که در معرض ابتلا به دیابت نبودند، بیشتر بود. به طور خاص، BMI، قند خون ناشتا و مقاومت به انسولین تا 10 سال قبل از تشخیص افزایش یافت و این تفاوت ها در طول زمان افزایش یافت.
به عنوان مثال، متوسط قند ناشتا: 10 سال قبل از تشخیص - 5/101 میلیگرم در دسی لیتر، برای افراد مبتلا به دیابت و 5/94 میلی گرم در دسی لیتر برای افرادی که دیابت نداشتند؛ 5 سال قبل از تشخیص - 105 میلی گرم در دسی لیتر در مقابل 94 میلی گرم در دسی لیتر؛ و یک سال قبل - 110 میلی گرم در دسی لیتر و 94 میلی گرم در دسی لیتر.
از 15778 فرد با قند خون طبیعی در آزمایش اولیه سلامت، 4781 نفر در طی دوره مطالعه علائم پیش دیابت آنها رشد کردند و همان اختلالات، هرچند به میزان کمتری، حداقل 10 سال قبل از تشخیص پیش دیابت وجود داشت.
در این تحقیق دریافتند که 425 میلیون بزرگسال (در سن 20 تا 79 سال) در سال 2017 مبتلا به دیابت می باشند، و پیش بینی می شود که تا سال 2045 به 629 میلیون نفر برسد.
دکتر Sagesaka می گوید:"به نظر می رسد که آزمایشات پیشگیری در افرادی که مبتلا به دیابت هستند، در پیگیری طولانی مدت موفق نبوده اند، و ممکن است نیاز به مداخله خیلی زودتر از مرحله پیش دیابت برای جلوگیری از پیشرفت دیابت کامل باشد. "
این یک مطالعه مشاهداتی است، بنابراین نتیجه گیری کلی بر روی علت و معلوم نیست، و نویسندگان به محدودیت های متعددی از جمله نامعلوم بودن مدت بین تشخیص پیش دیابت و دیابت اشاره می کنند، لذا زمان بندی مربوط به رشد و تکامل دیابت می بایستی مشخص شود.

کد: 50017506

زمان انتشار: دوشنبه 21 آبان 1397 08:30 ب.ظ

تعداد نمایش: 18698

 

ثبت نظرات

نتیجه ای برای نمایش وجود ندارد

دیدگاه خود را ثبت کنید

نام

پست الکترونیکی

نظر

رتبه

 

استفاده از مطالب تنها با اجازه نامه کتبی و درج لینک منبع مجاز می باشد.